Jacht Polonus

Jednostką flagową Fundacji Żegluj z nami Wielkopolsko jest jacht  s/y Polonus. Jest to 14-metrowy stalowy kecz typu Bruceo. Portem macierzystym jachtu jest Szczecin.

wymiary: Lc = 13.4 m, B = 3.9 m, T = 1.8 m;

ożaglowanie: kecz, powierzchnia pomiarowa 80 m2;

kadłub: stalowy;

rok budowy 1991.

Jacht Polonus został wybudowany dla Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu i zwodowany w 1991 roku. Przez wiele lat pływał z załogami AZS po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Adriatyku. Zakupiony przez prywatnego armatora, został dostosowany do żeglugi wyprawowej i doskonale spisywał się podczas rejsów na Spitsbergen, dookoła Islandii, w wyprawie „Szlakiem Śmiałego” – na Horn, wokół Ameryki Południowej i do Antarktyki, a także podczas rejsu ku czci Ernesta Shackletona do Ameryki Południowej i na Antarktydę.

Podczas tej ostatniej wyprawy, na skutek awarii silnika, jacht zdryfował na skały Wyspy Króla Jerzego. Uszkodzoną jednostkę wciągnięto na brzeg w pobliżu Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego i prowizorycznie zabezpieczono. Dzięki wsparciu setek sympatyków żeglarstwa uczestniczących w akcji internetowej, na Antarktydę ruszyła 5-osobowa ekipa ratunkowa. W polarnych warunkach, dysponując bardzo ograniczonymi możliwościami technicznymi, żeglarze naprawili i ponownie, w styczniu 2016 roku, zwodowali Polonusa. Jacht po wieloetapowej podróży wrócił do Polski i od 2018 roku czekał na remont w Szczecinie.

Fundacja Żegluj z nami Wielkopolsko zakupiła jacht na początku 2021 roku. Nowy armator s/y Polonus rozpoczął prace przy jachcie w marcu 2021 r. Remont planowany jest na 3-4 lata.